Як допомогти дітям впоратися зі стресом та прийняти те, що зараз війна

З початком повномасштабної війни в Україні, украінські діти почали відчувати певний страх, тривогу та невизначеність. Зазвичай відчуття безпеки та захищеності вони шукають у своїх батьків.  

Ми зібрали основні поради психологів, як підійти до розмови з дитиною про війну:  

1. Оберіть правильну подачу інформації, враховуючи вікові особливості дитини   Починаючи з дошкільного віку, наші діти усвідомлюють, що в країні почалась війна. Вони мають право знати правду, але намагайтеся її донести на зрозумілій їм мові, наприклад, через казки, де козаки боролися проти зла, захищаючи свої землі. Під час розмови стежте за реакціями дитини та будьте чутливими до її рівня тривоги. Намагайтеся тримати контроль над емоціями і нагадайте, що багато людей зараз наполегливо працюють не лише в Україні, а й у всьому світі, щоб закінчити війну.    

2. Дозуйте інформацію, яку отримує дитина через медіа   Діти можуть отримувати інформацію з різних джерел, тому важливо уточнювати у вашої дитини, звідки вона дізналася про ту чи іншу інформацію і якщо вона неточна - виправити це, заскпокоїти дитину. Розкажіть дитині що таке медіаграмотність, фейки та критичне мислення. Саме тоді, коли дитина запитує, висуває гіпотези, шукає причини - вона мислить, важливо скеровувати дитину та вчити перевіряти знайдену інформацію у різних джерелах, які вважаються достовірними. Нагадайте дитині, що вона завжди може поговорити з вами чи іншими рідними, коли захоче.  

3. Намагайтеся обмежити потік новин  Краще не дивитись новини при дітях дошкільного або молодшого шкільного віку. Наразі він є травмуючим для них, може викликати багато занепокоєння та підсилювати тривогу і страх. З дітьми середнього шкільного віку та підлітками ви можете використовувати перегляд новин як можливість обговорити, що відбувається в країні та як ви відноситесь до цього. Але дозуйте! Також слідкуйте за тим, як і про що ви говорите з іншими дорослими, коли дитина може це почути.    

4. Приводьте приклади допомоги   Зосередьте увагу дітей на допомозі, їм важливо знати, що люди допомагають одне одному. Розкажіть про роботу волонтерів, про те, що робить територіальна оборона. Намалюйте разом у їх підтримку малюнок, плакат або напишіть вірш. Відчуття того, що ми всі робимо щось для наближення перемоги, надає відчуття єдності та  приносить психологічний комфорт.  

5. Дбайте про себе   Намагайтеся обмежити своє перебування в мережі та читання новин. Діти зчитують всю поведінку дорослих, тому якщо ви справляєтеся і спокійні, спокійні і вони.